Talán a legjobb megfogalmazás az lenne, hogy minden olyan fűfelület pázsit, ahol maximum 2-3 fűféle van jelen, és az ettől eltérő fűféléket (főleg a veszélyesebb tarackolókat) már gyomoknak hívjuk.
Gyepnek számítanak viszont az olyan fűfelületek, amik vegyes összetételűek, de ápoltak és rendszeres gyomírtással és kaszálással karban vannak tartva.
A legszebb virágzó “gyom” – mert ebben az esetben már nem lehet pontosan megadni, melyik növény a gyom – a százszorszép (latin nevén a Bellis perennis). Abban az esetben, ha a pázsitunkba bekerül ez az apróbb növény, akkor a nyírás nem elég, mert minél élénkebben nyírjuk a területet, annál több lesz belőle, és igen rövid idő alatt kiírtja maga körül a valódi pázsitalkotó fűféléket. A meszes területek egyik jelzőnövénye, házikertekben igen gyakori. Ha nem szeretnénk, hogy pusztítson, még időben ki kell gyökerestül húzni, szépsége ellenére. Mivel igen agresszíven terjed, ezért akár a sziklakerteket és egyéb ágyásainkat is hamar károsíthatja. Természetesen abban az esetben, ha nem pázsitról, hanem gyepről beszélünk, akkor már hely illeti a szép virágos alkotónövények között. Országszerte találkozunk vele kertekben, parkokban egyaránt. Szép és üde színfoltja a talajfelszínnek.
Újabb komoly gondot okoznak az olyan karógyökerűek is, mint például a gyermekláncfű (Taraxacum officinale). Itt illik megemlítenem, hogy hasznos gyógynövén yis egyben ez a veszélyesen terjedő gyomnövény. Élén napsárga virágai ellenére szintén javasolt az írtása gyökerestül, mivel a rendszeres kaszálás ebben az esetben sen jelent megoldást. Ugyanez elmondtahtó a pásztortáskáról is (Capsella bursa-pastoris).
Elhanyagoltabb gyepfelületek tarackos gyomnövénye a tarackbúza. Nehezen írtható, a terület felásásával is igen nehezen lehet megszabadulni tőle. A legnagyobb gond akkor van, ha már a kaszálások után is egy erősen szúrósabb, kellemetlen tapintású “csomó” marad a helyén. Nemcsak kellemetlen látvány, de ráadásul túl is éli a kaszálást és idővel újra kihajt. Itt is a gyökerestül való eltávolítás az ajánlott – bár ez már igen komoly munkával járhat egy “fertőzöttebb” talajfelület esetében.
Ilyenkor a nagyobb esők után könnyebb a gyommentesítés, ezért javasolt most a gyepek és pázsitok megfelelő ápolása és gyommentesítése.
Ne feledjük! A fűfelületek is állandó ápolása szorulnak, akár a kert többi pontja! Nem elég a kaszálás, gyepszellőztetés, tápanyagutánpótlás is szükséges!